ولادت فاطمه (س) طلوع خورشید بی غروب

آدم را می آفرینی، زیرا تصور آنان از انسان موجودی فسادانگیز بود. آنان از تمام صفات والای انسانی چون فاطمه (س) که مظهر کمالات است بی خبر بودند، همان کسی که در مقابلش به سجده افتادند و اکنون هم زهرا (س) مسجود و محبوب ملایکه است. روز ولادت زهرا (س) روز درخشش الگو و اسوه و آیینه تمام نمای سیمای انسان کامل، روز تولد بانوی نمونه اسلام همان زنی که مادر یازده انسان کامل و ستاره درخشان امامت است. در این روز سخن از ولادت ام الفضایل و سرآمد زنان جهان، نور چشم و پاره تن و میوه دل محمد (ص) است، همان کسی که درباره او فرمود: هرگاه مشتـاق بوی بهشت می شوم فاطمه را می بویم. در این روز سخن از طلوع خورشید همیشه تابان فضیلت و محور منظومه ستارگان امامت است.
    http://dle.shiaha.com/images/epvjk261xorqma52q3f.jpg

   

وقتی فاطمه متولد شد شهرمکه و زمین از پرتو وجود او نورانی شد وجایی نبود که نور زهرا تابیدن نگیرد. ده حـوری در حالی که تشت ها و آفتابه های بهشتی پر از آب کوثر در دست داشتند وارد شدند. فاطمه (س) را با آب کوثر شستشو دادند، در پارچه های سفید و خوشبو پیچیدند، آنگاه زهرا به سخن آمد و شهادتین را جاری کرد و گفت شهادت می دهم که خدایی جز خدای یکتا نیست و پدرم پیامبر خداست. این چگونگی ولادت فاطمه (س) بود، طلوع خورشید درخشانی که همواره جهان را از پرتــــــو خویش روشنایی می بخشد و هرگز غروب نخواهد کرد.
    از امام صادق (ع) نقل شده که فاطمه (س) در نزد خداوند 9 اسم دارد: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه ، راضیه ، محدثه، زهرا و بتول. از امام رضا (ع) نقل شده خداوند تبارک و تعالی فاطمه را فاطمه نامید.
    و نیز از حضرت رسول اسلام (ص) نقل شده دخترم، فاطمه نامیده شد زیرا خدا او و محب او را از آتش بریده است.
    فاطمه را زهرا نامیدند زیرا وقتی در محــــراب عبادت قرار می گرفت نور او بر اهل آسمانها ظاهر می شد. فاطمه را طاهره نامیدند زیرا از هر آلودگی وقبح و زشتی پاک بود و فاطمه هرگز خون حیض و نفاس مشاهده نکرد. فاطمه محدثه نامیده شد زیرا ملایکه بر او نـــــــازل می شدند و با او سخن می گفتند.
    فاطمـــه را بتول نامیدند زیرا بی نظیر است.
    فاطمه را ام ابیها گفته اند و این کنیه را که افتخاری برای آن حضرت است پیامبر گرامی به ایشان داده است. ام ابیها به معنای مادر پدرش یعنی فاطمه مادر پدر خویش بود. این گفته معانی مختلفی دارد اما بهترین معنی همان است که پیامبر (ص) زهرا را علت غایی جهان هستی می دانست. فاطمه عزیزترین و محبوبترین افراد نزد رسول ا… (ص) بود. در حق فاطمه چه می توان گفت که پیامبر گرامی چون بر زهرا وارد می شد، چهره زهــــــرا و دست زهرا را می بوسید، او را استقبال می کرد و به جای خود می نشانید و می فرمود من بوی بهشت را از زهرا استشمام می کنم. باری پرورش زهرا در کنار پدرش رسول خدا و در خانه نبوت بود، آنجا که محل فرود فرشتگان و مرکـــز نزول وحی و آیه های قرآن بود، آنجا که نخستین گروه مسلمانان به یکتایی خدا ایمان آوردند و بر ایمان خویش استوار ماندند، آنان که پروردگار، دلهایشان را آزمود و در قرآن کریم مدح فرمود. تربیت دینی را هم از آموزگاری چون محمد (ص) فرا گرفت، پیغمبری که معلم انسانهای جهان است. در این خانه بود که تکبیر گفتن، روی به خدا ایستادن و هر شبانه روز در اتاقی خلوت، پروردگار یکتا را به بزرگی یادنمودن آغاز شد. آن سالها در سراسر عربستان و همه جهان این تنها خانه ای بود که چنین بانگی از آن برمی خاست (الله اکبر)، زهرا تنها دختر خردسال مکه بود که چنین جنب و جوشی را در کنار خود می دید، این بانگ آسمانی، این مراسم بی مانند در روح این طفل خردسال اثری نهاد که سالها بعد آشکار گردید.
    قــــــــــرآن مجید در بین زنــــــان؛ فاطمه (س) را معصوم می داند. فاطمه (س) شخصی است که در طول عمرش هیچگونه گناه و آلودگی نداشت و الگو و اسوه انسانها بخصوص زنان در همه اعصار است. خداوند سبحان با آیه تطهیر در مقام و منزلت اهل بیت سند قطعی از فضیلت و عظمت و عصمت اهل بیت به دست بشر داده است.
    احادیث در خصوص فاطمه زهرا:
     سیما و شخصیت فاطمه (سلام ا… علیها) در کلام رسول خدا (ص) چه زیبا ترسیم شده است که:
    فاطمه پاره تن من است.
    فاطمه نور چشم من است.
    فاطمه قلب من است.
    فاطمه محبوبترین و عزیزترین کس نزد من است.
    فاطمه برترین زنان عالم است.
    من بوی بهشت را از فاطمه استشمام می کنم.
    خشنودی فاطمه خشنودی من است و آزار فاطمه آزار من است.
    حضرت فاطمه سلام ا… علیها فرمودند: من از دنیا 3 چیز را دوست دارم:
    1 ـ تلاوت قرآن
    2 ـ نگاه به چهـــــــــره رسول خدا (ص)
    3 ـ دستگیری از مستمندان در راه خدا.
    حضرت فاطمه (س) فرمود: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد پروردگار بزرگ ترین مصلحت او را به سوی او فرو خواهد فرستاد.
    ـ پروردگارا به حق پیامبــرانی که آنهـــــــا را برگزیدی و به حق گریه های حسن و حسیـــــن در فــراق من، از تو می خواهم گناههای شیعیان من و شیعیان فرزندان مرا ببخشایی.

/ 0 نظر / 9 بازدید