بخشی از زندگی بانو دو عالم

حضرت فاطمه(س) دختر حضرت محمد (ص) وحضرت خدیجه(س) میباشد.ایشان در تاریخ 20جمادی الثانی و5 سال بعد از بعثت به دنیا آمده است.

نحوه ولادت این بانوی بزرگ اسلام وسرور زنان عالم اینگونه نقل شده است که روزی پیامبر اکرم(ص) همراه با عده ای از اصحاب خویش در جایی دور هم نشسته بودند ناگهان جبرئیل امین با صورت اصلی خود بر پیامبر (ص)نازل شد وبالهای خود را از مشرق تا مغرب را پوشانده بود روی زمین رها کرد وفرمود:

ای محمد(ص) خداوند متعال به تو سلام می رساند و دستور فرموده است که به مدت 40 شبانه روز از همسر خود خدیجه(س) دوری نمایی.

از آن به بعد پبامبر (ص) به مدت 40 شبانه روز به خانه حضرت خدیجه(س)نرفت روز ها را روزه می گرفت و شب ها تا صبح عبادت  میکرد.

وقتی که 40 شبانه روز به اتمام رسید  جبرئیل  امین دوباره  بر پیامبر(ص)نازل شد وگفت:

ای محمد (ص)خداوند به تو سلام  می رساند و فرموده  است  که خود را برای دریافت هدیه ای  از طرف من آماده کن.

پس میکائیل با طبقی از غذا ها  وطعام های بهشتی  بر پیامبر (ص) نازل شد وگفت: پروردگار تو را امر فرموده است که امشب با این غذا افطار نما.

پیامبر(ص) در هنگام افطار به خانواده اش می فرمود تا در خانه را باز بگذارند تا هر که می خواهد با ایشان هم غذا  شود. ولی آن شب چون هنگام افطار رسید به حضرت امیر المومنین امر فرمود که درب خانه را ببندد چرا کخ این غذا برای غیر او حرام بود.

پیامبر (ص) از آن طعام ها که خرما و نگور بهشتی بود تناول فرموده سپس جامی از آب خوردند. پس جبرئیل امین آبی از آبهای بهشتی بر دستان مبارکش ریخت و میکائیل دستان حضرت را شست  و اسرافیل با دستمال بهشتی آنها را خشک نمود.

بعد از خوردن غذا پیامبر(ص)تصمیم گرفت  تا نماز (مستحبی)بخواند که جبرئیل ایشان را منع کرد و گفت:

در این لحظه نماز خواندن برای تو جایز نمی باشد واکنون وظیفه تو اینست که به نزد خدیجه (س) بروی که خداوند بزرگ می خواهد در این شب از نسل تو فرزندانی پاک خلق نماید.

سپس پیامبر اکرم(ص) به خانه حضرت خدیجه (س) رفت و بدین ترتیب نور حضرت فاطمه(س) دررحم  حضرت خدیجه(س) به وجود آمد.

 

برگرفته از:

 کتاب بحار الانوار   جلد 6       

 سیره و زندگانی اهل بیت علیهم السلام (سیده النسا العالمین حضرت فاطمه زهرا(س))

/ 0 نظر / 8 بازدید