چه کسانی برادر شیطان هستند؟!


حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی جهانی اظهار کرد: براساس تعالیم دینی و آموزه‌های اسلامی ۳ نوع مصرف داریم که شامل مصرف بخیلانه، مصرف مسرفانه و مصرف معتدلانه می‌باشد که ۲ مصرف بخیلانه و مسرفانه از نظر عقل و اسلام مذموم و مورد نکوهش واقع شده است.

وی افزود: شارع مقدس اسلام، انسان را به مصرف معتدل و میانه‌روی دعوت و تشویق می‌کند که طبق فرموده پیامبر(ص) که همواره تاکید داشتند بخورید، بیاشامید، بپوشید و مصرف کنید، اما نه اسراف کنید و نه بخل بورزید، زیرا یکی افراط است و آن دیگری تفریط.

این کارشناس مسایل مذهبی تصریح کرد: خداوند می‌خواهد آثار نعمتش را در بندگان ببینید و انسان با مصرف بهینه می‌تواند شکر این نعمت‎های الهی را به جای بیاورد و از آن‌ها لذت ببرد.

وی تاکید کرد: طبق فرمایش امام صادق (ع) "انسان بخیل به راحتی نمی‌رسد" و یا در تعبیر دیگری فرمودند "کسی که از بخل دوری بجوید به شرف نایل می‌شود."

جهانی با تاکید بر این‌که «اسراف انواع مختلف دارد» گفت: استفاده ناصحیح از خوراک و پوشاک اسراف است. تهیه انواع میوه‌ها و آجیل‌ها بر سر سفره نوروز نیز نوعی اسراف محسوب می‌‍شود، حتی طبق قول نبی مکرم اسلام هر چیزی که دلت خواست بخوری نیز اسراف است.

وی افزود: اسراف در کیفیت نیز از موارد دیگر ریخت و پاش است، وقتی انسان می‌تواند غذای مورد نیاز بدنش را با هزینه کمتری تامین کند نیازی نیست موادغذایی گران قیمت تهیه کند.

رییس حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) ابهر درخصوص پیامدهای اسراف، خاطرنشان کرد: اسراف موجب اتلاف سرمایه انسان شده و به دلیل ریخت و پاش‌های بی‌مورد برخی، عده‌ای دیگر از تامین موارد مورد نیاز خود محروم می‌شوند، همچنین اسراف موجب چشم و هم‎چشمی و تجمل‌گرایی می‌شود در صورتی که با استفاده صحیح می‌توان از هدر رفت سرمایه جلوگیری و آن را در جای بهتری سرمایه‌گذاری کرد، لذا می‌توان گفت اسراف به نوعی زمینه عقب ماندگی را فراهم می‌کند.
/ 6 نظر / 29 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐──────────────────────────┌ │ امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرمودند │ │ قربانگاه عقل ها، غالباً در پرتو طمع ها است. │ │ محاضرات، جلد 1 صفحه ی 251 │ ┘──────────────────────────└

با سلام خدمت تمامی عزیزانی که دغدغه ی دین دارند .باتوجه به اعلام نظر تعداد ی از کارشناسان عزیز مبنی بر اینکه فیلم سریالیه ساختمان پزشکان یک فیلم ضد اخلاقی وضد دینی است .لازم است بر ما که این مطلب را ترویج دهیم تا مسئولان از ترویج بیشتراین سریال جلوگیری کنند.مسئولین عزیز همین لحظه کاری کنید فردا دیر است.

یالثارات الحسین

سلام علیکم با تشکر فراوان به خاطر زحمات بی پایان شما برای تلاش درجهت خدمت در راه اهل بیت از شما خواهشمندم برای ترویج فرهنگ غنی شیعه و نشر شعائر حسینیه مارا با عنوان یالثارات الحسین(النسخه العربیه) و yalasaratalhussein1.persianblog.ir آدرس: مارا لینک کنید و سپس از طریق نظرات ما را مطلع سازید تا لینک شوید. یا حیدر مدد

[گل]