لزوم حضور زن در اجتماع

 


از انجا که زن در دوران جاهلیت و حتی در بعضی جوامع امروزی صرفا به عنوان یک وسیله مطرح بوده است و هیچ نقشی در جامعه نداشته است ضروری است به طور مختصر و فشرده نقش زن از نظر اسلام را برای سازندگی اجتماع مورد کنکاش قرار دهیم اسلام مرد و زن را ازنظر شئونات اجتماعی و شخصیتی و اقتصادی مساوی می داند از این روهردو در تحصیل احتیاجات زندگی و چیزهایی که مایه قوام حیات انسانی است از خوردن و اشامیدن و سایر لوازم بقا مساوی هستند انسانها که شامل زنان و مردان هستند.

از نظر قران کریم در سنخ انسان بودنشان هیچ تفاوتی با هم ندارند در جامعه اسلامی زن می تواند همچون مرد مستقلا تصمیم بگیرد و مستقلا کار کند و مالک ثمره کار و کوشش خود شود و نفع و ضرر کارش مربوط به خودش می باشد.

پس مرد و زن از نظر اسلام و برحسب فرمایش قران کریم مساوی هستند یعنی در ارزشهای انسانی و مالکیتهای اقتصادی زنان همردیف با مردان می توانند در جامعه فعالیت داشته باشند زن به دلایلی قرانی که ذیلا ذکر می شود حق مالکیت دارد.

(( للرجال نصیب مما اکتسبوا وللسناء نصیب ممااکتسبن)) یعنی مردان مالک درامد و کسب و کار سرمایه های خویشتن بوده و زنان نیز همینطور مالک اموال و منافع مختلف و کسب ها و تجارت های خویش می باشند از این ایه چنین مستفاد می شود که اولا فعالیت های اجتماعی با رعایت شئونات اخلاقی برای زنان آزاد است و ثانیا زن می تواند هرنوع تجارت و کار و کسب مشروعی را در جامعه دارا باشد.                                                                                          

بنابراین اسلام مشارکت زن در فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی را مجاز دانسته،از استقلال و آزادی زن حمایت می کند و تنها در چند مورد محدود است که با توجه به وضعیت روحی و جسمی زن حق شرکت در ان موارد را ندارد و یا اینکه عدم شرکتش بهتر است.
اگربه نظام انقلاب اسلامی در ایران بیندیشیم مشاهده می کنیم علل بسیاری از موفقیت ها از زنان سرچشمه می گیرد اگر ما امروز در زیر سایه حاکمیت اسلامی زندگی می کنیم نتیجه فداکاری های مادرانی است که در طول انقلاب و در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران انجام دادند.

 

http://www.yeganegohar.blogfa.com

/ 2 نظر / 11 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐───────────────────────────────────────────────────────┌ امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرمودند: شتاب کردن در کاری پیش از بدست آوردن توانایی و سستی کردن بعد از به دست آوردن فرصت از نادانی است. جهادالنفس، حدیث 829 ┘───────────────────────────────────────────────────────└

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐──────────────────────────────────┌ │ امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام فرمودند: │ │ کسی که صبر وی را نجات نبخشد، جزع و بی تابی وی را از پای در می آورد.│ │ جهادالنفس، حدیث 252 │ ┘──────────────────────────────────└